Časté otázky (FAQ)

 

Co chata nabízí?

 

Kde nás najdete?

- Zobrazte si Dům sv. Josefa na mapě. Pro vyhledání nejlepší cesty od vás z domu k nám na Gruň se řiďte pokynem v liště vpravo od mapy.

- GPS souřadnice ve formátu hddd°mm'ss.sss": 49°29'18.369" N, 18°28'59.129" E

- GPS souřadnice ve formátu hddd.ddddd°: 49,48843583 N, 18,48309139 E

- Doprava vlastním vozem:

Příjezd k Domu sv. Josefa vlastním vozem (nebo na kole) je možný ze dvou směrů:

  • od Ostravy - Frýdku-Místku - Ostravice - Starých Hamer - Jamníku
  • od Rožnova p. Radhoštěm - Horní Bečvy - Bílé - Starých Hamer - Jamníku

Po odbočce ve Starých Hamrech na Jamník minete po levé straně kostel a přijedete na autobusovou točnu Stýskalonka. Zde začíná silnice stoupat až na horský hřeben Gruň. Převýšení činí 300 výškových metrů. V zimě je tento úsek sjízdný jen se sněhovými řetězy!

Pro autobusy je cesta na hřeben celoročně uzavřena (silnice není dostatečně široká, aby se bezpečně vyhnul protijedoucím vozidlům). Odvoz na chatu Vám po předchozí domluvě zajistíme.

- Doprava vlakem / linkovým autobusem

Vlakové spojení končí ve Frýdlantu nad Ostravicí, resp. v Ostravici. Odtud dále autobusem směr Staré Hamry, Bílá (též dálkovým autobusem směr Čadca - SR). Na zastávce "Staré Hamry,most" (1,5 hod chůze od chaty) nebo ještě blíže "Staré Hamry, Stýskalonka" nebo "Jamník" (40 min, resp. 30 min chůze od chaty), pokud sem však daná linka zajíždí, vystoupíte a pokračuje dále pěšky po asfaltové cestě na hřeben Gruně až k Domu sv. Josefa. Od zastávky Stýskalonka sice cesta stále stoupá, místy Vás však za to odmění otevírající se pohledy na okolní roubenky ve stráních. Kromě asfaltové cesty je možné vystoupat na Gruň po horském chodníku (žlutá tur. značka - za hotelem Čertův hrádek zahýbá vpravo - rozc. se zelenou).

Některé autobusové spoje nezastavují na zastávce "Staré Hamry, most", ale pokračují až na zastávku "Staré Hamry, rozc. Černá". Odtud se buďto vydáte zpět po hlavní silnici na zastávku most a dále k chatě (viz předchozí popis), nebo můžete spojit příchod k chatě s 1,5 hodinovou túrou stoupajícím lesním chodníkem (modrá a později navazující žlutá turistická značka).

Vyhledejte si spojení pomocí elektornického jízdního řádu IDOS.