Lyžování

O zasněženém hřbetu Gruně se zdává nejednomu lyžaři. Sníh se tu díky dostatečné nadmořské výšce objeví většinou hned počátkem zimy a vydrží až do konce lyžařské sezóny. Čtyři sjezdovky a běžecké trasy uspokojí lyžaře všech kategorií, od začínajících (především dětí) až po zkušené "lyžníky". Zimní Gruň, to ale nejsou jen sjezdovky a vleky, je to především nádherné místo v horách, kam se většina návštěvníků ráda vrací.

Pohoří Beskyd se statisticky řadí k oblastem s nejbohatší sněhovou pokrývkou v republice (Lysá hora je místem s největším množstvím srážek za rok v ČR). Souvislá sněhová pokrývka v Beskydech se drží na hřebenech 150-180 dní a její průměrná výška se pohybuje mezi 120 a 190 cm, s maximem na Lysé hoře okolo 2 metrů. Díky dobrým sněhovým podmínkám jsou běžecké i sjezdové terény od 700 m výše využívány po celou zimu.

Obsah:

Užitečné odkazy:

A. Vleky a sjezdovky

1) SKI MSA - Gruň

V blízkosti chaty (cca 200 m) jsou čtyři sjezdovky různé obtížnosti, vhodné jak pro náročnější, tak i pro děti a začínající lyžaře.

Vleky:

Cena: ?

Provoz:po-ne + svátky 09:00 - 17:00. Večerní lyžování: pá + so 18:00 - 21:00.

Služby: upravované sjezdovky, půjčovna a servis lyží a snowboardů, občerstvení v Kolibě,  parkoviště, lyžařská škola.
Díky nadmořské výšce 810 m bývá od prosince do března stabilní sněhová pokrývka.

Informace: tel.: +420 553 651 420, web: www.lyzovani.cz

SKI MSA - Gruň

2) SKI Vítkovice - Bílá

Lyžařský areál vzdálený 10 km od chaty.
Noční lyžování, umělé zasněžování.

Vleky:

Sjezdovky (převýšení 250 m):

1. červená sjezdovka  950 m
2. modrá sjezdovka1100 m
3. jižní sjezdovka I.400 m
4. jižní sjezdovka II.700 m
5. spojovací 300 m

Cena: ?

Provoz:

po-ne + svátky09:00 - 16:00
večerní lyžování po-so18:00 - 21:00

Služby: upravované sjezdovky, půjčovna lyží, běžek, snowboardů, lyžařská škola, skiservis.

Informace: tel. +420 558 690 163, web: http://www.skibila.cz/

SKI Vítkovice - lyžařský areál Bílá

B. Běžkařské trasy

Většina tras není pravidelně udržovaná. Jejich průběh a kilometráž jsou pouze orientační. Respektujte zásady pohybu ve volné přírodě, především nevyrážejte bez dobré mapy a vhodného oblečení. Nepřeceňujte své síly. Před odchodem na běžky nebo na sjezdovku dejte vědět známým nebo správci chaty, kam máte namířeno a kdy se budete vracet. Neničte stopu pěší chůzí a volným pohybem psů. Sjíždějící lyžař v běžecké stopě má přednost před lyžařem stoupajícím. Při vyhýbání v jedné stopě ustupujeme vpravo. Přední běžkař není povinen  uvolnit stoupu zadnímu, pokud nehrozí nebezpečí úrazu.

1) směr Velký Polom

Výchozí bod: Dům sv. Josefa - DsJ
Barevné značení tras: červená (č.), modrá (m.), zelená (z.), žlutá (ž.)

Varianta č. 1 - Malý Polom a zpět: DsJ - rozc. Bílý Kříž (ž. 6 km) - Malý Polom (m. 6 km) a stejnou cestou zpět. Celkem 24 km.

Varianta č. 2 Malý Polom se zajížďkou na Slovensko: za Malým Polomem (12 km) doprava 2,5 km po č., z ní odbočit na m. a po 2 km na z., ve slovenské osadě Žižkovci (5 km) odbočit vpravo na osadu Marejkovci (2 km) a dále lesní cestou zpět na státní hranice (4 km). Návrat po m. přes Bílý Kříž. Celkem 29 km.

Varianta č. 3 - k hotelu Tetřev: z Malého Polomu (12 km) pokračovat po č. doprava na Velký Polom (11 km),  hotel Tetřev (2,5 km) a zpět. Celkem 51 km.

Varianta č. 4 - na chatu Slavíč: za Malým Polomem (12 km) doleva po č. na chatu Slavíč (8 km) a zpět. Celkem 40 km.

Nezničitelné povahy mohou ze Slavíče pokračovat dále:
- k vodní nádrži Morávka: po m. upravované běžecké trati k vodní nádrži Morávka (11,5 km). Stejnou cestou zpět (celkem 62 km) nebo se napojit na z. udržovanou trať za hrází Morávky. Ta stoupá úbočím vrcholu Travný (viz trasa 2, varianta č. 2):
- na chatu Kozinec: po č. a za Kalužným vrchem (4 km) doprava po m. přes chatu Ostrý (3,5 km) na chatu Kozinec (5,5 km) a zpět. Celkem 63 km.
- na chatu Javorový: po č. přes Kalužný vrch (4 km), za Smrčinou doprava po m. přes Javorový vrch (9 km) na chatu Javorový (2,5 km) a zpět. Celkem 70 km.
- na chatu Na Kotaři: po č. přes Kalužný vrch (4 km), na chatu Ropička (9 km) a chatu Na Kotaři (3 km) a zpět. Celkem 71 km.

2) směr Visalaje

DsJ - rozc. Bílý Kříž (ž. 6 km), odbočit doleva po č. na rozc. Visalaje (2 km). Dále se cesty dělí:

Varianta č. 1 - Lysá hora: dále po č. na Lysou hora (10 km) a zpět. Celkem 36 km.

Varianta č. 2 - Travný: z rozc. Visalaje po z. k hotelu SME (1 km), zde začíná zeleně značená udržovaná běžecká trať, která vede po západním úbočí Travného. Chata V Travném (4 km), rozc. s m. (10 km). Dále se cesty dělí:
- zpět stejnou cestou. Celkem 46 km.
- přes Travný: po m. přes vrchol Travného (4,5 km) a po z. na rozc. Visalaje (9,5 km) - rozc. Bílý Kříž (2 km) - DsJ (6 km). Celkem 45 km

3) směr Konečná, Bobek, Bumbálka

Varianta č. 1 - Okruh přes Konečnou a Bobek: DsJ - Bílý Kříž (ž. 7 km) - chata Doroťanka (č. 4 km) - chata Pod Konečnou  a chata Na Baraní (5 km) - Bobek (4 km) dále po m. na křižovatce 3 cest (2 km), odbočit z m.* doprava až narazíte na zelenou (3 km). Z rozc. Černá (1 km) pokračujeme po modré a navazující ž. na Janikulu (3,5 km) k DsJ (1,5 km). Celkem 31 km. (* možno pokračovat po m. až do Bílé (2 km) - chata, hotel).

Varianta č. 2 - Bumbálka a dále: z vrcholu Bobek po č. na chatu Kmínek (7,5 km), chatu Sněžná (0,5 km), hotel Masarykova chata (1 km), chata Bumbálka (1,5 km) a zpět přes rozc. Černá (viz předchozí trasa). Celkem 52 km.